Valdorfo pedagogika tai  idealistinė – humanistinė pedagoginė sistema. Jos idėjinis pamatas yra antroposofinė pasaulėžiūra, kurios pradininkas – filosofas, literatūros mokslininkas, ugdytojas, architektas, dramaturgas, Valdorfo pedagogikos pradininkas, biodinaminio ūkininkavimo, antroposofinės medicinos pagrindėjas Rudolfas Šteineris.

Su pagarba sutikti, su meile auginti, laisvą išlydėti.

Rudolfas Šteineris

Tokiais žodžiais Rudolfas Šteineris išreiškia Valdorfo pedagogikos moto. Ugdymas laisvei – tai idealas, kuris turi būti pagrįstas giliomis žiniomis apie žmogaus vystymąsi. Pagrindinės pasaulėžiūrinės tezės, grindžiančios Valdorfo pedagogiką, išdėstytos Rudolfo Šteinerio paskaitų cikle  „Mokslas apie Žmogų, kaip pedagogikos pagrindas“ (Rudolf Steiner, Allgemeine Menschenkunde als Grundlage der Pädagogik).

Rudolfo Šteinerio darbų biblioteka


Žmogus  apibrėžiamas kaip keturnaris, t.y. turintis fizinį kūną, gyvybinį kūną, sielą ir amžiną nedalomą dvasinį principą, kuris reiškiasi kaip žmogaus „Aš“. Valdorfo pedagogika yra  grindžiama vientisa trejopos prigimties raiška bei žmogaus keturnarystės suvokimu, taip pat specifine, septynmečiais paremta amžiaus tarpsnių teorija,  kurioje atspindi, kaip skirtingais gyvenimo laikotarpiais vystosi ir kinta žmogaus esybės nariai.

Gimdamas kiekvienas žmogus „atsineša“ ir savo gyvenimo uždavinius, kuriuos įgyvendindamas vystosi pats ir prisideda prie žmonijos vystymosi. Todėl svarbiausiais pedagoginis uždavinys yra padėti vaikui atrasti ir išskleisti jo paties individualumą.  Valdorfo pedagogika besivadovaujantis pedagogas nuolat užsiima saviugda, nes, priklausomai nuo to kokiame amžiaus tarpsnyje yra vaikas, pedagogas jam turi tarnauti kaip mėgdžioti vertas pavyzdys, autoritetas arba pagarbus oponentas.  


Žmogaus biografijos eigoje šios trys sielos dalys reiškiasi ir vystosi netolygiai. Aukščiau minėta amžiaus tarpsnių teorija aiškina, kaip tai vyksta ir kaip vaikystės amžiaus tarpsniai siejasi su suaugusio  žmogaus gyvenimo laikotarpiais. Pedagoginiu požiūriu svarbu atitinkamais amžiaus tarpsniais sukurti tokias sąlygas, kuriose galėtų geriausiu ir sveikiausiu būdu vystytis aukščiau minėtosios sielos dalys.


Pirmajame septynmetyje kaip fenomeną galime stebėti didžiulį augimo šuolį, begalinį vitališkumą ir pozityvumą pasaulio atžvilgiu. Šios jėgos yra skirtos sveiko fizinio kūno formavimui ir įvaldymui. Kuo vaikas mažesnis, tuo visi išoriniai veiksniai vaiką įtakoja giliau, sudarydami jo kaip asmenybės pagrindą. Pirmajame septynmetyje svarbu sudaryti tokią aplinką, kurioje gyvybinės vaiko jėgos galėtų formuoti kuo sveikesnį fizinį kūną, kuris vėliau taps tinkamų įrankiu tolimesniam žmogaus vystimuisi ir veiklai. Per ankstyvas ir akcentuotas intelekualizavimas, apribota galimybė įvairiai judėti ir laisvai žaisti, jutimų ir įspūdžių perkrova bei skurdi, nesuprantama, mėgžioti netinkama aplinka – tai veiksniai neigiamai veikiantys sveiką vaiko vystimąsi. Šis amžiaus tarpsnis baigiasi, kai ima kristi pieniniai dantys, o nuo fizinio kūno formavimo išsilaisvintos  gyvybinės jėgos pradeda veikti taip, kad vaikas po truputį pradeda mąstyti abstrakčiai, atsiranda gebėjimas sąmoningai įsiminti medžiagą, išorinis saugumas virsta vidiniu saugumu ir noru palikti jau žinomą ir įprastą aplinką, eiti į mokyklą.


Valdorfo pedagogika į Lietuvą atkeliavo iš Vokietijos. Pirmoji Valdorfo mokykla buvo įkurta 1919 metais Vokietijoje – Štutgarte, ją įkūrė Emilis Moltas, Valdorfo cigarečių fabriko darbininkų vaikams. Visas pedagoginės sistemos sukūrimas ir vadovavimas mokyklai buvo pavestas Rudolfui Šteineriui (Rudolf Steiner). Keturiolikos dienų trukmės kursuose R. Šteineris išdėstė Valdorfo pedagogikos esmę ir atskleidė jos filosofinius pagrindus. Pirmasis Valdorfo darželis buvo įkurtas 1926 m. Jį įkūrė ir jam vadovavo su Rudolfu Šteineriu artimai dirbusi ir bendradarbiavusi Elžbieta Von Griunelius (Elizabeth Von Griunelius). 1993 metais vokiečiai Rūta ir Archibaldas Bajoriai, kilę iš Klaipėdos krašto, organizavo seminarą Lietuvos pedagogams, ir paskatino Valdorfo grupių kūrimąsi mūsų šalyje. Šiuo metu tokios grupės ar net visi darželiai veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Mažeikiuose, Šilutėje, Palangoje.